Reklam Uzantıları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey – 1. Bölüm

NEDEN REKLAM UZANTILARINA İHTİYACINIZ VARDIR?

Arama ağı reklamları artık sadece başlık, açıklama satırları ve görünen URL’lerden ibaret değildir. Reklam uzantıları, artık reklamlarınızın görünüşünde ve başarısında çok büyük bir rol oynar. Bu yazı reklam uzantıları hakkında bilmeniz gereken her şeyi içerir:

 • Reklam Uzantıları neden önemlidir?
 • “Aktif” Reklam Uzantıları – AdWords/Bing’den aktif olarak kontrol edebildikleriniz
  • Site Uzantıları
   • Nasıl test edilir?
   • Genişletilmiş Site Uzantıları
   • Mobil Site Uzantıları
   • Dinamik Site Uzantıları
  • Yer Uzantıları
  • Arama Uzantıları
  • Bing Rich Ads In Search

 • “Pasif” Uzantılar:
  • Satıcı Puanları
  • Tüketici Değerlendirmeleri
  • Google Plus
 • Beta – Hazırlık aşamasında neler var?

Aşağıdaki reklamına bir göz atın. Reklam alanının %50’den fazlasını farklı çeşitlerdeki uzantılar kaplıyor. Hesabınızın reklam uzantılarının değerini maksimize ettiğinizden emin olmak gittikçe daha çok önem kazanıyor.

Reklam

REKLAM UZANTILARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

 1. Gelişme için Çok Fazla Yer Var

Geçtiğimiz günlerde, her ay yüzlerce kampanya ve milyonlarca anahtar kelimede milyonlarca dolar harcayan, devasa bir hesap denetlendi. Bu hesap kusursuz olarak kurulmuştu. Harika bir yapısı, çok güzel reklamları, mükemmel kullanılmış negatif anahtar kelimeleri var. Ancak, hesap derinlemesine incelendiğinde apaçık göze çarpan bir problem farkedildi:

Her kampanya aynı 4 Site Uzantısını içeriyor.

Hesaplarımızı kurmak için çok çalışıyoruz ama aynı titizliği uzantılarda göstermeyi unutuyoruz. İncelenen tüm iyi yönetilmiş hesapların neredeyse tamamına verilen en iyi öneri reklam uzantılarının çeşitlendirilmesidir.

 1. Mobilin Gelişimi

Bing geçen günlerde, mobil kullanıcıları üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi.

Çalışma, arama sonuçları sayfasında birden çok reklam uzantısı olan reklamların, kullanıcıların daha çok dikkatini çektiğini ve tıklama oranındaki artışının %15-30 arasında olduğunu gösterdi. 2017’de mobil kullanıcıların bilgisayar kullanıcılarını geçeceği beklentisi göz önünde bulundurularak, mobil uzantı stratejileriyle öne geçebilmek için çok önemli bir nokta olmaktadır.

Mobil

 1. Kalite Puanı Algoritması Değişiyor

Ekim ayında Google, uzantıların sıralama hesaplamalarında önemli bir rol oynayacağını açıkladı. Reklamınız açık artırmaya girdiğinde, reklam uzantıları kalite puanı etkileyecektir.

Böyle bir uygulamaya geçilmesinin asıl sebebi, algoritmalarının her açık artırmada,  uzantıların optimum kombinasyonuna karar verebilmesidir. Çok sayıda reklam uzantısının olmasıyla, hangi kombinasyonların en yüksek tıklanma oranını sağlayacağını ölçmek için bir yönteme ihtiyaç duyulmuştur. Ama bu uygulama kalite puanının temellerinde radikal değişimlere yol açmamıştır. Açık artırma esas olarak sizin tıklama oranınızın o anahtar kelime için beklenen tıklama oranıyla kıyaslanması üzerinedir. Beklenen tıklama oranından daha yüksek bir tıklama oranıyla daha ucuz TBM’lere ve daha yüksek ortalama konumlara ulaşırsınız.

 

“AKTİF” UZANTILAR

 

2

 1. Site Uzantıları

Temel Bilgiler:

 • Site uzantıları 25 karakter uzunluğunda olabilir.
 • Hedef bağlantılar eşsiz URL’lere gönderilmelidir.
 • Site uzantıları, reklam grubu ya da kampanya düzeyinde eklenebilir.
 • Site uzantısına yapılan 1 tıklama, başlığa yapılan 1 tıklamayla aynı maliyete mal olmaktadır.

Site uzantıları, neredeyse her AdWords hesabı için çok önemlidir. Örnek olarak aşağıdaki grafiği inceleyin. Bu müşteri için ilk olarak site uzantıları eklendi. Başka hiçbir değişiklik yapmadan, 1 hafta sonra tıklama oranı %64 arttı!

Sonuçlar inanılmazdı. Yüksek tıklama oranı yüksek kalite puanları, düşük TBM’ler ve daha iyi ortalama konumlar sağladı. Aynı bütçeyle neredeyse %30 daha fazla tıklama oluşmuştur.

Yukarıdaki veri, tıklama oranındaki genel artışa odaklanmaktadır. Yalnız biz insanların spesifik site uzantılarına mı tıkladıklarını ya da site uzantıları dahil etmenin kullanıcıları başlığa tıklamaya daha eğilimli mi yaptığını bilmek istiyoruz.

Site uzantılarındaki direkt tıklamaları anlamak için Reklam Uzantıları sekmesine gitmemiz ve “Bu Uzantı / Diğer” verilerini incelememiz gerekmektedir.

3

Dönüşümlerin yalnızca %0,6’sı direkt olarak site uzantılarına olan tıklamalardan gelmiştir. Ancak reklam başlıklarına olan tıklamalardaki artış çok fazla; yani kötü reklam uzantıları kullanmak bile, hiç kullanmamaktan daha iyi olmaktadır.

Site uzantıları e-ticaret hesapları için daha önemlidir. Uzantılar, müşterilere  sitenizde nereye gitmek istediklerini tam olarak seçebilmeleri için bir şans tanır. Ayrıca sitenizde bulabilecekleri ürün çeşitlerini kullanıcılara göstererek, genel olarak tıklamaları artırmaya yardımcı olur.

Bu örnekte, satışların %14’ü direkt olarak site uzantılarına yapılan tıklamalardan gelmiştir. Tıklamaların %23’ü direkt olarak site uzantılarından gelmiştir. Edinme Başına Maliyet(EBM) ve Yatırım Getirisinin (YG) site uzantısı tıklamaları için başlığa tıklamalara oranla daha iyi olduğunu görüyoruz.

Site Uzantılarını Nasıl Test Etmeliyiz?

Site uzantılarını test etmek için çok kolay bir yol bulunmaktadır. Hesabınıza çok sayıda site bağlantısı uzantısı ekleyerek ve Google’ın en iyi kombinasyon için optimize etmesini beklemelisiniz.

Bundan ayrı olarak, daha iyi bir yol vardır. Size müşterileriniz hakkında daha çok öğrenebilmenize yardımcı olacak bil yol: Site uzantısı kategori testi.

Bir e-Ticaret hesabı için denenmiş site uzantıları grupları örneği:

4

Eğer site uzantılarımız aynı anda “Nike”, “Giysiler”, “Katalog” ve “Voleybol” olarak görünseydi, reklamda yön ve odak eksik olurdu. Kampanya odaklı reklam uzantısını ürün odaklı bir reklam uzantısına çevirerek %23’lük bir fark olduğu gözlemlenmiştir.

Genişletilmiş Site Uzantıları

Genişletilmiş site uzantılarıyla, şimdi yüksek kaliteli anahtar kelimelerde, her site uzantısının altında 70 karakter uzunluğunda açıklama metni gösterilebilecek.

5

Genişletilmiş site uzantıları normal site uzantılarıyla aynı şekilde kurulur. Bir site uzantısı eklediğinizde ya da düzenlediğinizde, aşağıda gösterildiği gibi açıklama alanını göreceksiniz:

6

 

AdWords, anahtar kelimenizin kalitesine bağlı olarak bu açıklamayı gösterip göstermeyeceğine karar verecek. Açıklama içeren bir site uzantısı, genişletilmediğinde gösterilmekten engellenmeyecek. Her site uzantısı için genişletilmiş ve genişletilmemiş versiyonlar yaratmakla uğraşmayın.

Malesef, AdWords arayüzünde genişletilmiş site uzantılarının etkisini gösterebilecek istatistikler mevcut değildir. Sahip olduğumuz en iyi gösterge, site uzantılarına açıklamaları ekledikten sonra tıklama oranında oluşan değişimdir. Bu değişim bizim için %8-10 arasındaydı.

Bizim tavsiyemiz, yüksek kalite puanlı anahtar kelimelere sahip kampanyalarınız için genişletilmiş site bağlantısı uzantılarını eklemenizdir.

Bu Gönderiyi Paylaş: