Reklam Uzantıları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey – 2. Bölüm

Mobil-Tercih-Edilen Site Uzantıları

Mobil için teklif verirken her zaman site uzantılarınız için mobil-tercih edilen versiyonlarınız olmalıdır. Bunu yapmak için birkaç iyi neden vardır. İlk olarak, mobil ve mobil olmayan kullanıcılar farklı mesajlara farklı tepkiler vermektedir.

 1. Site Uzantısı mobil cihazlar için iyi ama bilgisayarlar için kötü performans göstermiştir. Bu site uzantısını sadece mobil için göstererek genel tıklama oranını geliştirebiliriz.

Mobil için optimize edilerek yazılan site uzantıları mobil cihazlar için tıklama oranını kaba olarak %15 arttırmaktadır.

Dinamik Site Uzantıları

Google’ın kullanıcının sizin web sitenizin sağladığı spesifik bir ürün ya da hizmeti aradığını düşündüğünde otomatik olarak reklamlarınızın altına yerleştirdiği uzantılara dinamik site uzantıları denir.

7

Bilmeniz Gerekenler:

 • Normal site uzantılarından farklı olarak, dinamik site uzantılarının aldığı tıklamalar ücretlendirilmez.
 • Metin ve bağlantı Google tarafından seçilir.
 • Eğer site uzantılarınız varsa, Google dinamik site uzantısının daha iyi olacağına karar vermediği sürece, reklamlarınızın altında görünmeye devam eder.
 • Dinamik site uzantılarının gösterilmemesini tercih edebilirsiniz.

 

 1. Yer Uzantıları

Yer Uzantıları, işletme adresinizi reklamlarınıza eklemenize olanak sağlar.

8

 

Not!

Eğer kampanyalarınızda farklı telefon numaralarıyla hem yer uzantısı hem de arama uzantısına sahipseniz, telefon numaranız arama uzantınızdan alınır, yer uzantınızdan değil.

Nasıl ayarlarsınız:

Yer uzantılarını açmanın ve yürütmenin en kolay yolu Google My Business üzerindendir. Buradan adresiniz ve mesai saatleriniz gibi alakalı işletme bilgilerinizi girebilirsiniz.

Yer uzantılarını faaliyete aldıktan sonra, reklamlarınız Google Maps’de arama yapan kullanıcılara gösterilme hakkını kazanır.

Yer uzantılarında ustalık isteyen konu ise değerlerini TBM ile ölçmek. Eğer bir kişi bir reklam görür, adresi hatırlar ve mağazasına gitmeye karar verirse, teknoloji bu ziyaretler için doğru bir değer atayacak bir seviyede değildir.

Ancak şunları ölçebiliriz:

 • Genel TO’da ki artış
 • Yol tarifi alan insanların sayısı

 

Yer uzantıları ekleyerek TO’da yaklaşık %10luk bir artış gözlemlendi. Yer uzantısı ne kadar çok gösterilirse, reklama tıklayan kişi sayısıda o kadar artar.

Yer uzantı istatistiklerinizi görmek için, Reklam Uzantıları menüsüne gidin ve Yer Uzantılarını seçin.

Şimdi yer uzantılarınız her görüntülendiğindeki istatistiklerinizi ve oluşan spesifik etkileşimlerin bir listesini görebilirsiniz.

Ayrıca yer uzantılarınızı kullanarak GPRS navigasyonu başlatan kullanıcı sayısınıda görebilirsiniz.  Bu ek mağaza ziyaretlerini en doğru şekilde ölçümleyebilmek için kullanılabilir.

Yer uzantıları kurmak, size kampanyalarınızı mağazanızdan sabit bir yarıçap ile hedefleme seçeneğini verir. Kampanya ayarlarınızda yerleri düzenleyi tıklayın ve “Gelişmiş Arama”yı seçin. Buradan “Yer Grupları”nı seçin.

Birden çok mağaza ve konuma sahip işletmeler için, bu reklamlarınızı alakalı müşterilere göstermek için çok iyi ve kolay bir yoldur. Bunu, mağazalarınızın uzaklığına bağlı olarak farklı reklam mesajlarıyla farklı kampanyalar açmak için kullanabilirsiniz. Yakındaki müşterileriniz mağazadaki içinde olan tekliflerde alakalı reklamlar görürken, uzaktaki müşterilerinize ücretsiz kargodan bahsedebilirsiniz.

 

 

 1. Arama Uzantıları

Arama uzantıları reklamlarınıza uyarlanılabilir telefon numaraları eklemenizi sağlar.  Google arama yönlendirmeyi etkinleştirerek, Google’ın arama istatistiklerini sizin için takip etmesini sağlarsınız. Böylece reklamlarınızın sağladığı tüm trafiği görebilirsiniz.

9

İpucu!

Arama planlamayı kullanarak, mesai saatlerinde sadece bir numaranın gösterilmesini sağlayın.

10

Sadece Aramalar?

Mobil cihazlarda arama uzantıları sadece telefon numaranızı göstermenizi sağlayabilir. Bu örnekte olduğu gibi başlık açıklamaya eklenir ve yeni başlık bir telefon numarasına bağlantı haline gelir:

11

Bu, kuru temizleme gibi lokal hizmet veren işletmler için çok yararlı olabilir. Ancak aramadan önce sadece fiyat almak isteyen müşterileri de düşünmeniz gerekir. O yüzden eğer bu yöntemi seçerseniz çaldığında telefonu açacak biri olduğundan emin olun.

“Sadece Telefon Numarası” vs. “Başlık ve Telefon Numarası” değerlerini ölçmek için yapılan çalışmalarda:

 • Müşteri A – %34 artış sadece telefon numarasıyla.
 • Müşteri B – %41 düşüş
 • Müşteri C – %13 düşüş

Bizim sonucumuz, en iyisi test etmek.

Arama verileri:

 • Manuel ve mobilde tıklanarak arama sayıları
 • Aramayı oluşturan kampanya
 • Arayanın alan kodu
 • Arama süresi
 • Aramanın cevaplanıp cevaplanmadığı

Mobilde tıklanıp aranma verilerinizi “tıklama türü” sekmesini kullanarak kampanya menünüzden de görebilirsiniz. Bu veri arama detayları verilerinizde tam olarak uyuşmayabilir. Çünkü gerçekten yapılan aramalar yerine telefon numaranızın aldığı tıklamalara bakar.

Aramayı yapan kullanıcıların dönüşüm oranının geri kalan trafikten çok daha yüksek olduğunu aşağıdaki veriden inceleyebilirsiniz:

12

Aramalardan elde edilen dönüşümleri takip ederek, bütçe ve tekliflerinizi optimize edebilirsiniz. Ancak, telefon görüşmesinin süresini bilmeniz gerekir. Basit olarak 60 saniye olarak tahmin etmek pekiyi bir yol değildir. Onun yerine, satış ekibinizle görüşün ya da satışla sonlanan/sonlanmayan görüşmelerin sürelerini not etmeye başlayın.

Daha önceden arama uzantıları menüsünde bulunan arama dönüşüm takibi, artık diğer dönüşüm ayarlarıyla beraber Araçlar > Dönüşümler menüsünde bulunabilir.

 1. İnceleme Uzantıları

İnceleme uzantıları, firmanızın ya da ürününüzün üçüncü şahıs desteklerini reklamlarınıza dahil etmenizi sağlar. İnceleme genellikle açıklama satırlarınızın altında ve site uzantılarınızın üzerinde yer alır.

13

Bu incelemeleri göstermenin yararları, kendi reklamınız haricinde başka bir sitenin bağlantısını eklemeniz gerektiği gerçeğinden daha ağır basar. Ayrıca incelemelerin aldığı tıklamalar ücretlendirilmez ve çok nadir olur. Aşağıdaki incelemeye bakın, toplam 2,144 tıklamadan inceleme uzantısı tam olarak 0 tıklama almıştır.

14

Örneğin, şuanda inceleme uzantısı kullanılan kampanyalarda, TO’da ortalama %11’lik bir artış görülüyor. En zorlayıcı inceleme uzantısı ise TO’da %26’lık bir yükselme görmüştür.

Ayrıca, inceleme uzantıları kullanıldığında gelişmiş dönüşüm oranlarını sürekli görüyoruz.

İnceleme uzantılarını kurmak için, önce AdWords’ün kriterine uyan bir inceleme bulmanız gerekir:

 • Eşsiz
 • Bağımsız
 • Son 12 ay içerisinde
 • Sözüne güvenilebilecek 3 şahıs kaynaktan

Tanınmış markalar için bu normalde bir problem değildir. Ancak, bu kriterler orta ve küçük işletmeler için şaşırtıcı bir şekilde zor olabilir. Eğer inceleme bulmakta zorlanıyorsanız, yerel gazeteleri deneyin.

Uzantılarımız için kullanıcı incelemelerini (haklı olarak) kullanamıyoruz. Bu incelemelere izin vermek herşeyi suistimal edilmeye uygun hale getirir.

Böyle bir inceleme, ne yazık ki İnceleme Uzantıları için onaylanmaz.

Bu Gönderiyi Paylaş: