Reklam Uzantıları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey – 4. Bölüm

  1. Google+ (Eski adıyla Sosyal Uzantılar)

8

Google+ desteklerinizi kurmak için ihtiyacınız olanlar:

  • Google+ sayfanızın URL’sini doğrulayın.
  • Yeni ve kaliteli gönderileriniz ve “önemli” sayıda takipçiniz olmalıdır.
  • Google+ sayfanınızın domaini ile reklamlarınızın domainin eşleştiğinden emin olun.

Neyse ki, Satıcı Puanları ve Tüketici Değerlendirmelerinin aksine, AdWords’den +1 notları gösteren reklamlarımızdan veri alabiliyoruz.

+1’lere göre bölümlere ayırırken, iki varyasyon ortaya çıkar – Kişisel ve Temel. Temel sayfanın sahip olduğu +1 takipçi sayısını gösteren reklamlara yönlendirir. Eğer bir kullanıcı giriş yapmışsa ve Google+ çevresindeki insanlar +1’lenmiş bir sayfaya sahipse, reklam “John Smith ve +153 bu sayfayı +1’ledi.”- bu ise Kişisel bölümde olarak sayılır.

+1’lerin reklamlara olan katkısını değerlendirmek için, 20 farklı hesaptan veri alındı. Temel +1 içeren ve +1 içermeyen sayfa başında konumlanmış reklamların her kampanyasının performanslarını alındı.

9

Kampanyaların %87’sinde, TO +1’ler gösterildiğinde daha fazla olmaktadır.

Daha büyük markalarla (çok fazla Google+ takipçisine sahip olan) +1 notlarını göstermenin farkı %35 fazla görüldü.  Daha az takipçili, daha küçük markalarda bu değer %5’e yakındır.

Bizim tavsiyemiz: Google+ hesabınızın bağlı olduğuna emin olun ve takipçi sayınızı artırmak için gerekli yatırımları yapın.

  1. Beta Uzantıları

AdWords bir süre önce resmi bloğunda görsel uzantıları açıkladı. Bunlar kaliteli anahtar kelimelerinizle beraber gidecek alakalı resimleri göstermenizi sağlayacaktır. Google’ın milyonlarca resim için kalite onayını verebilmesinin ne kadar zor olacağı göz önünde bulundurulduğunda, eğer bunlar hiç gerçekleşmezse şaşırmayacağız.

İletişim Uzantıları

10

Bu uzantılar isim ve/ya da e-posta adreslerini direkt olarak reklamlarınızdan toplamanızı sağlayacaktır.

Form Uzantıları

11

Form uzantıları görünüşte iletişim uzantılarına benzer ama web sitenize deep link yapmanıza izin verecektir.

Canlı Chat Uzantılar

12

Geçen yıl birkaç blogda canlı chat uzantılarından bahsedilmişti. Direkt bir tıklamayla canlı olarak bir yetkiliyle görüşmeyi sağlayacaktır.

Akıllı Notlar

Akıllı notlar şuanda ürünler ya da web siteler için ek bilgi göstermek için kullanılır. Açılış sayfanızdaki bilgilere dayalı olarak Google tarafından otomatik olarak yaratılır.

13

Aşağı İnen Uzantılar

Bunlar esas itibarıyla, kullanıcıların web sitenizdeki en doğru sayfaya gitmelerine yardımcı olacak  site uzantılarının genişletilmiş bir listesidir.

14

Panik Yapmayın!

Eğer yukarıdakiler bir şey kanıtlıyorsa, oda Google’ın sürekli olarak Reklam Uzantılarıyla testler yapıp, onları geliştirdiğidir. Eğer bir parçası olmak istediğiniz bir beta varsa yetkilinizle iletişime geçin ama eğer katılamazsanız stres yapmayın. Bu testlerin bir çoğu hayata geçmiyor. Google genellikle TO’ya en az %10 fayda sağlamayacak birşeyi ortaya sürmeyecektir.

ÖZET

  • Uzantılar, TBM reklamlarınızın başarısında çok önemlidir.
  • Reklamlarınızı test edişinizde yaratıcı olun.
  • Uzantıların reklam performanslarınıza sanılandan çok daha fazla faydası vardır.
  • İşiniz için mantıklı olan her tür uzantı türünden yararlanamaya çalışın.
Bu Gönderiyi Paylaş: