Reklam Uzantıları Karar Verme Aşamasında Ne Kadar Önemli?

Potansiyel müşterileri, satış çemberinin daha da içine sokmak için reklam uzantıları büyük önem taşımaktadır. Peki ya siz reklam uzantılarını nasıl kullanıyorsunuz? Köşe yazarı Mona Elesseily bu yazısında bazı taktiksel tavsiyelerde bulunuyor.

search-ads-ppc-listing-ss-1920

Reklam uzantıları sadece anında satışı sağlamak için değil, aynı zamanda insanları bir karar verme/satın alma döngüsü içine almak için de kullanılır. Alım döngüsünün bir çok aşamasında reklam uzantılarını etkili bir şekilde kullanılmaktadır, örnek olarak:

 1. Kullanıcılar ürünleri online olarak ararken,
 2. Kullanıcılar özellikle bir ürünü hedeflediklerinde,
 3. Kullanıcılar aradıkları ürünü gerçekten / şahsen görmek istediklerinde,
 4. Ve tabiki, bir ürünü hemen satın almaya hazır olduklarında.

Bu makalede, yukarıda bahsettiğim karar yolculuğu aşamaları için olması gereken reklam uzantılarını ele alacağım. Ayrıca, dikkat edilmesi gereken noktaları ve reklam uzantısı tuzaklarını da belirteceğim.

 1. Kullanıcılar ürünleri online olarak ararken

Bu aşamada amacımız kullanıcıları almak için aradıkları özel ürün/servisleri almaya teşvik etmek. Araştırma aşamasındaki en etkili uzantılar şu şekildedir:

 • Genişletilmiş site bağlantıları
 • Uzantıları gözden geçirmek
 • Video uzantıları(Sadece Bing)

Genişletilmiş site bağlantıları ve video uzantıları ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz. 

Genişletilmiş site bağlantıları

Site uzantıları, Google AdWords reklamınıza ek olarak link ekleme özelliği sağlar. Genişletilmiş site bağlantıları derken, her bir site uzantısı için opsiyonel tanımlamaları doldurmuş olmanızdan bahsediyoruz.

5

Genişletilmiş site bağlantıları, kullanıcıları markanıza,ürününüze veya servisinize bağlayıp, ilgi duymalarını sağlamak ve dikkatlerini çekmek için daha fazla olanak yaratır.

Bazı genişletilmemiş site bağlantılarının önemli noktaları:

 • Genişletilmiş site bağlantıları, tıklanabilir link açıklaması olmayan site bağlantılarından daha iyi performans göstermektedir. Tecrübelerimize göre, daha fazla tıklama ve dönüşüm oranına sahiptirler. Genişletilmiş site bağlantılarını kullanarak, 3 katı daha fazla tıklama oranına ve %25 daha az tıklama başına maliyete tanık etmişliğimiz vardır.
 • Genişletilmiş site bağlantıları ile genişletilmiş ETA’nın (genişletilmiş metin reklamları) beraber kullanılması harika bir bitirici vuruştur.
 • Yapmış olduğumuz testlerde, genişletilmiş site bağlantıları ile bir kaç ek reklam uzantısını bir arada kullandığımızda iyi performans elde ettik.

Video uzantıları (Sadece Bing)

Bir çok kullanıcı bir ürün ya da servisi almadan önce bilgi almak ve evde tamir edilmesi gereken bir şeyi kendisi yapacağı zaman ilk olarak o işin zorluk seviyesini öğrenmek için bir ya da iki video izler. Eğer bu iş çok zor gözükmüyorsa, tamir sırasında ihtiyaç duyacağı ürünleri almak için harekete geçer. İşte bu yüzden, “Nasıl yapılır?” videoları satışı sağlamak için harika bir yoldur.

İşte bazı etkili video ipuçları:

 1. Kısa videoları hedefleyin. “Nasıl yapılır?” videoları için 3 ya da 5 dakika arasındaki videolar idealdir.
 2. Hızlı ve kolay çözümleri hedefleyin. Örnek olarak, hiç kimse sızdıran bir musluk için 45 adımlık bir çözüm videosu izlemek istemez. Eğer onların karşısına böyle bir şeyle çıkarsanız, hiçbiri videonuz izlemeye ya da musluğu tamir etmeye yanaşmaz.

2.İnsanlar özellikle bir ürünü hedeflediklerinde

Kullanıcılar markanızla ya da ürününüzle ilgilendiğinde onlara ek bilgileri göstermek için harekete geçirici uzantıları ya da görsel uzantılarını kullanmayı tercih ediyoruz.

Aşağıda bir e-ticaret sitesi ile ilgili örneği görebilirsiniz. Reklamda harekete geçirici bazı açıklamalara yer verilmiştir; %100 orijinal ürünler, ücretsiz kargo, %70’e varan indirim gibi
Untitled2

3.Kullanıcılar aradıkları ürünü gerçekten /şahsen görmek istediklerinde

Reklam uzantıları ayrıca kullanıcıları ürünü alabilecekleri bir lokasyona yönlendirmekte birebirdir. İşte bu yüzden doğal olarak, yer uzantıları ve arama uzantıları insanları çevrimiçi mağazadan gerçek mağazaya yönlendirebilecek etkili yollardan biridir. Mağazanızın yakınında bulunan tüketicilere Facebook Mağaza Ziyaretleri kampanyasıyla ulaşmanız da mümkün olacaktır. 

Dikkat edilmesi gereken bazı kısımlar:

 • Hizmet vermediğiniz zaman arama uzantısı özelliğinin kapalı olduğundan emin olun yoksa yarardan çok zarar görürsünüz.
 • Müşterilerin ihtiyaçlarına göre farklı arama uzantıları oluşturmak firmanız açısından iyi olabilir. Örneğin, satış departmanı için ayrı, ürün teknik servisi için ayrı arama uzantıları kullanabilirsiniz.

Satıcı puanları da ayrıca insanları satış noktalarına yönlendirmede teşvik edici bir diğer özelliktir. (Araştırma aşamasında etkili olarak kullanılabilir). Google’ın güvenilir mağazalar sıralamasında yer almak için dikkat çekici bir eşik olabilir.

4.Bir ürünü hemen satın almaya hazır olduklarında

İnsanları “tıklama başı maliyet” reklamlarına yönlendirebilecek yeni reklam uzantıları bulunmaktadır. Örnek olarak, Bing, reklamverenler için “şimdi satın al!” ya da “şimdi rezerve et!” gibi harekete teşvik edecek direkt arama uzantılarına reklamda yer vermektedir. Google aynı zamanda bu tip reklam varyasyonlarını da test etmektedir.

Son Düşünceler

Aslına bakarsanız reklam uzantıları bir sebep için var: Reklamlarınızı, araştırma yapanlar için daha dikkat çekici ve daha teşvik edici hale getirmek. Bir strateji içinde düşünülerek kullanıldığı zaman, bir reklam uzantısı, araştırma yapan kullanıcıların karar aşamalarını satışla sonlandırmasına yardımcı olabilir.