Reklam Verirken Baby Boomer Kuşağını Unutmayın!

Günümüzde sadece X, Y, Z kuşağı değil 1946-1964 yaşları arası doğan baby boomer kuşağı olarak adlandırdığımız kitlenin de internette özellikle YouTube’da geçirdiği vakit yadsınamayacak kadar fazladır.  Kendi gençlik dönemlerinde bir şeyi izlemek için televizyonda yayın saatini beklerken ya da kaçırdıkları herhangi bir bölümün tekrarı izleyemedikleri süreçlerden günümüze gelen süreçte bu tüketicilerin özellikle YouTube’u tercih etmelerindeki 3 önemli maddeyi inceleyecek olursak ;

İlk madde vakit kazanmak kendilerine ek vakit yaratmaktır. Bu kuşak yaş ortalaması olarak geneli emekli olarak adlandırdığımız bir grup olsa da vakitlerinin bol olması anlamına gelmediğini aksine YouTube’un kendilerine vakit kazandırıp artı vakit yarattığı düşünülmektedir. Televizyonda bir programı izlemek için saatlerce televizyon başında kalmamak ya da herhangi bir ürünün, ilacının kullanım talimatını okumak yerine YouTube’dan hızlıca videolarını izlediklerini iletiyorlar. Buradaki amacı yine vakit kazanma olarak diye düşünebiliriz. İkinci madde bir şeyleri öğrenmek ya da yardım almak için yine YouTube tercih ediyorlar. Yeni alınan bir teknolojik alet kullanımını öğrenmek, yeni bir bilgi edinmek veya bozulan bir ürünü tamir etmek için de bu kuşak yine videolara başvuruyor. Üçüncü madde olarak eğlence programları ve güncel haberleri takip etmek için yine YouTube’a başvuruyorlar.  Bu kuşağın %68’i gece geç saatlere kadar dizi, program ya da haber seyretmektense gündüz bunları YouTube’dan izlemeyi tercih ediyor.

Tüm bu maddeleri incelediğimizde markalara bu kuşakla ilgili de sorumluluklar düşmektedir. Genel algı x,y ve z kuşağına bu kanaldan daha rahat ulaşabileceği olsa da yapılan araştırmalar tüketici toplam harcamalarının %50 dan fazlasının 50 yaş ve üzeri kitleden geldiğini göstermektedir. Bu bağlamda YouTube reklam çalışması yapacak markalar için hedef kitlelerinin içinde belirli bir oranda bu kuşak varsa YouTube’u tercih etme sebeplerindeki 3 maddeden yola çıkarak doğru kampanya oluşturulmalı ve hedeflemeler yapılmalıdır.