SaaS – Bulut Tabanlı Servis Yazılımlar

Software as a service modelinde yazılımlar geleneksel yöntemlerde uygulanan, bir yazılım ürününü kullanmak için satın alma, kurulum, güncelleme ve lisanslama gibi birçok aşamayı ortadan kaldırarak kullanıcılarına çok büyük kolaylıklar sunmaktadır. Firmalar bu model sayesinde son kullanıcıya hizmet olarak yazılım kullanımı kapsamında dönemsel abonelik yöntemiyle ücretlendirmeler yaparak hizmet vermektedir. Bulut tabanlı yazılımlara küresel çapta hizmet veren Google ve Microsoft firmalarının depolama ve ortak çalışma servislerini örnek olarak gösterebiliriz. Bu uygulamalar herhangi bir kuruluma gerek kalmadan sadece üyelik yöntemiyle işletmelere yönelik depolama, ortak çalışma ve üretkenlik hizmetleri sunmaktadır.

Saas Modelinin Faydaları Nelerdir?

  • Abonelik yöntemiyle düşük maliyet
  • Bulut depolama sayesinde yedekleme ve veri güvenliği
  • İnternet üzerinden kolay erişim
  • Merkezi bakım ve güncellemeler

Abonelik Yöntemiyle Düşük Maliyet

Hizmet sağlayıcısının oluşturduğu ortak altyapı sayesinde sunucu ve sistem maliyetleri tek bir noktada toplanarak müşterilerine daha uygun fiyatlar ile hizmet vermesi mümkün hale gelmektedir. Kullanıcılar bu sayede barındırma, bant genişliği ve personel maliyetleri gibi masraflardan kaçınarak sadece abonelik ücreti ile hizmeti kullanabilirler.

Bulut Depolama Sayesinde Yedekleme ve Veri Güvenliği

Servis olarak satın alınan hizmetlerde tüm depolama alanı gereksinimleri ve güvenlik tedbirleri hizmet sağlayıcısı tarafından karşılanır. Tüm yedekleme işlemleri, sunucu yönetimi ve veri merkezinin güvenliği konularında tüm sorumluluk servis sağlayıcısında olacağından son kullanıcının herhangi bir işlem güvenlik önlemi almasına gerek kalmaz.

İnternet Üzerinden Kolay Erişim

Saas modelinde geliştirilen hizmetlere internet üzerinden zaman ve yer farketmeksizin ulaşılabilmektedir. Bu tür hizmet veren uygulamalar genelde tüm platformları desteklediği için internete bağlı bir mobil veya masaüstü bir cihaz olması yeterli olmaktadır.

Merkezi Bakım ve Güncellemeler

Merkezi bir yapıda software as a service modelinde geliştirilen yazılımlar sayesinde kullanıcıların herhangi bir bakım ve güncelleme yapmasına gerek kalmadan kesintisiz olarak hizmeti kullanabilmeleri sağlanmaktadır. Sunucu üzerindeki tüm bakım ve güncelleştirmeler hizmet sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilir.

Bu Gönderiyi Paylaş: