Sitede Geçirilen Sürenin Kalite Puanına Etkisi

Öncelikle bu yazının sadece Google Adwords’te  yer alan kalite puanları ile ilgili olmadığını genel olarak sitenizin performansını değerlendirebileceğiniz ve sizi organik sıralamalarda yükseltecek önemli bir metrikle ilgili olduğunu belirtelim.

Sitede geçirilen zaman (dwell time), adından da anlaşılacağı üzere bir kullanıcının web sitesinde yaşadığı deneyimin süre olarak ölçüldüğü genel bir metriktir. Kullanıcının bir sayfada harcadığı vaktin artması, kullanıcının ilgi çekici ve aradığı içerikle karşılaştığını gösterir. Google bu durumda sizi yüksek kalite puanıyla ödüllendirir çünkü kendi arama motoru vasfını da doğru uygulamış olarak nitelendirir. Bu sebeple sayfanızı mümkün olduğu kadar ilgi çekici, alakalı ve yüksek kaliteli içeriklerle donatmalısınız.

Hemen Çıkma oranı da sitede geçirilen süreyi doğrudan etkileyen bir faktördür. Bu metrik,  kullanıcıların sitenizde birden fazla sayfayla etkileşime geçmeden siteyi terk ettiği oturumları sayar. Dolayısıyla ne kadar düşükse o kadar iyi bir deneyim sunduğunuzu anlayabilirsiniz.  %40 üzeri hemen çıkma oranları ortalama üstü olarak değerlendirilir ve üzerinde durulması gereken bir durumdur.  Hemen çıkma oranlarınıza Google Analytics üzerinden site, sayfa ve kaynak bazında bakabilirsiniz. Hemen çıkma oranı yüksek sayfalarınızı düzenlemeniz gerektiği gibi reklamlarınızı da bu doğrultuda güncellemeniz gerekebilir.

anali1

Kalite Puanı Üzerindeki Etkisi

Kusursuz reklamlara sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz  ancak kullanıcılara iyi bir sayfa deneyimi yaşatamıyorsanız kalite puanlarınız bundan etkilenecektir.

Düşük hemen çıkma Oranı ve sitede geçirilen sürenin az olmasının kalite puanı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu bilinen bir durumdu. Peki  hangisi daha önemli? Website etkileşim faktörlerinin kalite puanı üzerindeki etkisi analiz edildiğinde şaşırtıcı olmayan ancak çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Tıklama Oranı (CTR),  Sayfa Görüntüleme Sayısı (Page View), Ortalama Oturum Süresi (Time Spent) ve Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) arasında bir karşılaştırma yapıldığında kalite puanı üzerinde en çok etki gösteren metriğin Hemen Çıkma Oranı olduğu tespit edilmiştir.   4. Grafikte de görülebileceği üzerine Hemen Çıkma Oranı yükseldikçe kalite puanı doğrusal olarak gözle görülür bir şekilde azalış göstermiştir.

anali2        *Grafik searchengineland.com sitesinden alınmıştır.

Diğer grafikler incelendiğinde Hemen Çıkma Oranı kadar olmasa da, sayfa oturum süresi ve tıklama oranının da kalite puanı ile aralarında bir korelasyon olduğu gözükmektedir.

Sayfa Görüntüleme Sayısının da (page view) kalite puanıyla doğrudan ilişkisi olduğu düşünüldüğü halde istatistikler dikkate alınacak bir doğrusal oran göstermemektedir.

Özet:  Grafik ve bilgiler sıkıcı geldiyse yazıyı bir cümlede özetleyelim.  Düşük Hemen Çıkma Oranı, Yüksek Oturum Süresi, Yüksek Tıklama Oranı size daha yüksek kalite puanları belirleyerek daha düşük tıklama başı maliyetler ödemenizi  ve sitenizin arama motorlarında yükselmesini sağlayabilir.

Bu Gönderiyi Paylaş: