Sosyal Medyanın SEO için Yararları Nelerdir?

“Sosyal Medya Kullanarak SEO’ya Nasıl Fayda Sağlarım?” sorusunu cevaplamadan evvel son 10 yılda dijital dünyanın ne kadar ilerlediğini açıkça görebilmek için, 2008’de yayınlanan “Sosyal Medya ve SEO – Yakın Arkadaşlar” başlıklı makalede paylaşılan bilgilere birlikte göz atalım.

– 140 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Facebook (şu an 2 milyardan fazla)
– 30 milyon kullanıcılı LinkedIn (mevcut kullanıcı tabanının % 10’undan daha azı)
– 2008 yılında yayınlanan makalede MySpace; Facebook, LinkedIn, Reddit ve Twitter ile aynı kategoride tutulmuş.

Hiç kimse, sosyal medyanın bu kadar kısa bir sürede bu kadar etkili bir mecraya dönüşeceğini tahmin edemezdi.  Yaklaşık on yıl içinde Facebook, bir sosyal medya süper gücüne; Instagram ise, sıfırdan sadece yedi yıl içinde 700 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı; MySpace ise pop-kültür referanslarının derinliklerinde popülerliğini kaybetti.

Artık her şeyin 10 yıl öncesinden çok farklı olduğu söylenebilir ve sosyal medya değiştikçe, arama motorları ve SEO uygulamaları ile olan ilişkisi de değişir. Peki bu ilişki durumu 2018’de tam olarak nedir?

Sosyal medya ve SEO: Karmaşık

Geçmişte Google, sıralama algoritmasında sosyal medyanın rolü ile ilgili çelişkili söylemlerde bulundu. Bir taraftan, sosyal medya sayfalarının diğer web sayfalarıyla aynı şekilde dizine eklendiğini ve dolayısıyla sosyal bağlantıların da bağlantı olarak sayıldığını, öte yandan, sosyal metriklerin doğrudan derecelendirme faktörleri oluşturmadığını belirtti. Microsoft’un yanı sıra, Bing çalışanları, sosyal medya profillerinin yetkisini (örneğin Twitter profili metrikleri) de göz önüne aldıklarını ve arama motorlarında birçok sosyal platformdan bahsedildiğini söyledi.

Hepsi gerçekten çok kafa karıştırıcı.

Bu durumda sosyal medya kanallarının arama motorları sıralamasında % 100 doğrudan bir etkisi olduğunu söyleyebilir miyiz? Muhtemelen söyleyemeyiz. Bununla birlikte, sosyal medyanın arama motoru sıralamasındaki potansiyeline bakarsak, hikaye farklıdır.

Sosyal medya platformlarından gelen bağlantıların, yüksek kaliteli ve alaka düzeyi yüksek bir web sitesindeki bir bağlantıyla aynı şekilde değerlenip değerlendirilmediğinden endişe duymamamız gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun yerine, arama motorlarının önemsediğini bildiğimiz sıralama sinyallerini artırmaya yardımcı olması için sosyal medyayı kullanmanın faydalarına bakmalıyız.

Arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) pazara sosyal medyanın etkisini de göz önünde bulundurmalıyız.

Belirli bir ‘SEO metriğine’ odaklanmak MySpace kadar eski bir uygulamadır. SEO, sadece anahtar kelimelerden ve bağlantılardan çok daha fazlasına dönüşmüştür. Büyük SEO, bütüncül, entegre bir dijital pazarlama kampanyasının temel fonksiyonu olarak davranır.

Sosyal medya, dijital medya ve geleneksel medyayı birbirinden bağımsız olarak çalıştığı fikrini tarihin tozlu sayfalarında bırakıp, entegre kampanyaların önemli avantajlarına odaklanmalıyız.