Video Reklam Dizileri

YouTube’da hikayenizi bir dizi video ile anlatabileceğiniz reklam türü video dizi reklamlarıyla siz de hedef kitleniz ile iletişime geçebilirsiniz. Video Reklam Dizileri kullanıcıya izletmek istediğiniz birbirini izleyen videolardan oluşur. Bir dizinin her bir adımında bir reklam grubu ve video yer almaktadır. Bu reklam türünde ayarların çoğu kampanya düzeyinde seçilmektedir.

Video reklam dizileri Google gösterimlerine odaklanmaktadır. Örneğin kullanıcı birinci reklamı izlediğinde yani gösterim sayıldığında 2.reklamı izleyebilmektedir. Bunun nedeni markanın hikayesinin tamamının anlatılması ve izleyenlere verilmek istenen mesajın bütünlük içinde verilmesidir.

Teklif Stratejileri

Video reklam dizilerini kullanmak istediğinizde belirleyebileceğiniz teklif stratejileri Hedef BGBM, maksimum BGBM, maksimum GBM olmaktadır.

YouTube video reklam biçimine karar verirken seçeceğiniz teklif stratejisini de iyi değerlendirmek gerekiyor çünkü her teklif stratejisi her reklam biçiminde kullanılamıyor. Video dizilerinde kullanabileceğiniz reklam biçimleri Yayın içi (In-Stream) TrueView reklamlar, Bumper reklamlar, Yayın içi (In-Stream) TrueView ve bumper reklamların kombinasyonu olmaktadır.

Klasik reklamlardan biraz daha farklı olan bu reklam türünde anahtar kelime, yerleşimler ve konularla hedefleme yapılamıyor. Sadece demografik hedefleme ve kitle hedefleme seçeneklerini bize sunan bu kampanya da hariç tutma özelliği de yine kampanya düzeyinde yapılabiliyor.

Video Dizilerinde Raporlama

Kampanya ve reklam grubu düzeyinde raporlamaları kontrol edebilirsiniz, görüntüleme, tıklama, gösterim gibi metriklere ulaşarak kampanya optimizasyonu yapabilirsiniz. Kullanıcılar reklamlarınızı izlerken video dizisindeki sıraya göre ilerler, diziyi tamamen izleyinceye kadar bu şekilde devam ederler. Google sıkıcı reklamları sevmeyen kullanıcı profilini artık tanıdığı için bu reklam da yeni bir düzenleme yaptı.

Sıklık Sınırı

Diziler için farklı bir yol izleyen Google Ads sıklık sınırı belirlemiştir. Bu sayede bir kullanıcı 30 günlük döngüde 1 video reklam dizisini görebilmektedir.

Video reklamlar ile marka bilinirliğini arttırmak isteyen firmalar için bu reklam türü yeni bir başlangıç olabilir. Günümüzde insanlar markalarla yaşadıkları deneyime göre iletişim kurmaktadır. Mikro anlarda müşteriler ile iletişimde kalmak da bu nedenle önemlidir. Hikayenizi anlatmak istediğiniz hedef kitlenizi doğru seçtiğinizde ve başarılı videolar oluşturduğunuzda başarı mutlaka gelecektir.

Kaynak: 1

Bu Gönderiyi Paylaş: