WordPress Site Performansını Artırmak İçin 8 Püf Nokta

WordPress kullanan müşterilerimizin en büyük sorunlarından biri web sitelerinin yeteri kadar performansının olmaması,  Google Ads’nin kalite puanını düşürmekte ve ters orantılı olarak tıklama başı maliyetleri artırmaktadır.

Sadece bu değil, aynı zamanda sayfa hızı SEO’ya doğrudan etki etmektedir.  Google, arama sonuçlarında çıkan web sitelerini kullanıcı deneyiminidikkate alarak sonuçlarda göstermektedir. Performansı düşük yavaş bir web sitenin kullanıcı deneyimi kötü olduğundan Google arama sonuçlarında çıkma olasılığı bir hayli düşük olur.

Ziyaretçilerinize mümkün olan en iyi deneyimi sunmanıza yardımcı olmak için ve SEO deneyiminizi artırmak için WordPress sitenizin performansını artırmanıza yardımcı olacak bu ipuçlarını listesini hazırladık.

Sorunları Tespit Edin

WordPress sitenizin ne tür sorunları olduğunu öğrenmek için internette onlarca test araçları mevcuttur. Biz bunlardan biri olan wpengine.com’un hazırladığı Speed Tools servisini göstereceğiz.

İlk olarak bu linkten WordPress Hız Testi aracına ulaşabilirsiniz. Web sitesine girdikten sonra site adresinizi yazıp ardından SUBMIT butonuna tıkladığınızda karşınıza bir form geliyor.  Gerekli olan tüm bilgileri yazıp gönderdiğinizde web siteniz incelenip mail olarak size sorunlarla ilgili bir rapor gönderiyorlar.

İlk etapta yapacağınız işlem bu olmalıdır. Ayrıca makalemizde anlatılan tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra bu adımı tekrar uygulayarak gözünüzden kaçan bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol etmenizde yarar var.

CDN Kullanın

CDN bir örnek ile açıklamak gerekirse, Web sitenizin konumu Türkiye de diyelim ancak Amerikan bir kullanıcı sitenize girdiğinde web sitenizde yer alan resim veya benzerin içeriklerin yüklenme süresi uzayacaktır. CDN kullandığınız takdirde Web sitenizde yer alan statik içerikleriniz resim, ses, video vb. dünya üzerinde birden fazla yer barınacak böylelikle Amerikan giren ziyaretçiniz statik içeriğinize ulaşmak için ona en yakın amerikada’bir CDN merkezinden içeriği çekecektir.  Eğer WordPress siteniz global ölçüde hizmet veriyor ise mutlaka CDN yapısına geçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bu hizmeti sağlayan başlıca firmalar StackPath (MaxCDN), Cloudflare ve CacheFly.

Yorumlarınızı Sayfalara Ayırın

WordPress  sitenizde çok fazla yorum olan sayfalarınız var ise mutlaka bu yorumları sayfalara ayırın. Yorumları sayfalara bölmek, yükleme sürelerini kısaltacaktır.

Yorumları sayfalandırmak için, Ayarlar >> Tartışama’ya gidin ve ardından sayfa başına gösterilmesini istediğiniz yorum sayısını belirtip kaydedin.

Gereksiz Ne Varsa Kaldırın

WordPress sitenize minimum düzeyde eklenti kurmaya özen gösterin unutmayın ne kadar çok eklenti kurarsanız web sitenizin performansını olumsuz yönde etkilersiniz. Ayrıca kullanmadığınız tema ve eklentiler size güvenlik zafiyetine neden olacağını da unutmayın.

Kullanılmayan ortam medyalarınızı temizleyin. Temizlemek için Media Cleaner gibi bir eklenti kullanabilir ya da elle kullanabilirsiniz. Kullanılmayan medyayı el ile kaldırmak için, Medya » Kitaplığı’na gidin ve Eksiz seçeneğini seçiniz. Web sitenize eklemediğiniz tüm medya dosyalarını ekrana getirecektir.

HTML, CSS, JavaScript Dosyalarınızı Küçültün

Bu dosyaların küçültmek sitenizin hızını doğrudan olumlu olarak etkiler. Bu dosyaları küçültmek için bir çok eklenti mevcuttur. Başlıca eklentiler şunlardır; Autoptimize, WP Fastest Cache, WP Super Cache ve LiteSpeed Cache. Bu eklentiler sayesinde WordPress sitenizde gözle görülür bir performans artışı olacaktır.

Veri Tabanınızı Temiz Tutun

Zamanla WordPress siteler yavaşlamaya başlar bunun temel nedeni  veri tabanında yüklenip kaldırılan eklentilerin arkalarında çöplerini bırakması diyebiliriz. PhpMyAdmin ile veritabanınıza bağlanarak temizleye bilirsiniz ancak teknik bilgi gerekir yanlış bir adımda dönülmesi çok zor sorunlara yol açabilir.

Eğer teknik bilginiz yeterli değil ise bu görevi gerçekleştirecek eklentiler mevcuttur. Bu eklentiler asılında 5 madde de bahsettiğimiz eklentiler ile aynıdır.  Oyüzden ayrıca bir eklenti kullanmanıza gerek kalmaz.

Güncel PHP Kulanın

PHP 5 den PHP 7 sürümüne geçtiğinizde ortalama 3 kat daha performanslı ve hızlı web sitesine sahip olursunuz. Bu yükseltme işlemini yapmadan önce kullandığınız tema ve eklentilerin mutlaka PHP 7 ‘yi destekleyip desteklemediğini araştırmanız gerekmektedir. Ancak popüler tüm eklenti ve temalar her zaman PHP 7 desteklemektedir.

Görselleri Optimize Edin

Web sitenizde kullandığınız tüm görselleri optimize etmeniz önem taşımaktadır. Sitenizin performansını doğrudan etkilemektedir. Gereğinden fazla büyük resimler kullanmanız açılış hızını olumsuz yönde etkiler.

Görselleri optimize etmek için en etkili eklenti Smush Image Compression and Optimization ‘dur. Eklediğiniz resimleri olması gerektiği gibi optimize etmektedir.

Sonuç

Bu çözümleri uyguladıktan sonra WordPress siteniz gözle görülür bir şekilde performansı artacaktır. Ayrıca başta da belirtiğimiz gibi bu işlemlerden sonra  1.adımı tekrarlayıp gözünüzden kaçan başka bir sorun olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.

Bu Gönderiyi Paylaş: