Yer Hedefleme Seçenekleri

Google reklamlarınızı, Ads konum hedefleme özelliği ile hedeflediğiniz konumdaki kullanıcıların  ve sadece gerçekten potansiyel müşteriniz olabilecek kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz. Doğru konum hedeflemesi ile belirli bir konumu hedefleyen yerel işletmeler kendi lokasyonlarına yakın kişileri hedefleyerek boş yere fazladan bütçe harcamaktan kurtulur.

Google Ads Yer seçenekleri için bizlere 3 seçenek sunmaktadır.

  1.  “Hedeflediğiniz yerlerde bulunan veya bu yerlere ilgi gösteren kullanıcılar”. Bu seçenek ile hedeflediğiniz bölgeye ve bu bölge ile ilgilenen yani bu bölgeyi kısa süre önce ziyaret etmiş bir kullanıcı, bu bölgede bulunmayan ancak bu bölge ile ilgili aramalar yapan kullanıcılar da reklamlarınızı görebilmektedir.
  2. “Hedeflediğiniz konumlardaki kullanıcılar”. Bu seçenek ile reklamlar sadece hedeflediğiniz bölgede fiziki olarak bulunan kullanıcılara gösterilir.
  3.  “Hedeflediğiniz konumları arayan kullanıcılar”. Bu seçenek ile reklamlar hedeflediğiniz konumda bulunmayan ama bu konumla ilgili arama yapan kullanıcılara reklamlar gösterilir.

Reklamlar için doğru yer seçeneği ve konumları belirlemek reklam performansını etkileyen büyük strateji kalemlerindendir. Yanlış konum ve yer hedeflemesi kampanyalar için boşa harcanmış büyük maliyetlere yol açabilmektedir.

Konum hedeflerken bölge seçilebildiği gibi işletmenize yakın, hizmet verdiğiniz bölgelere istediğiniz çap büyüklüğünde yarıçap hedeflemesi de yapabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey; küçük bir yarıçapı hedeflerseniz reklamlarınız gösterilmeyebilir veya gösterim alması için rekabet arttığından tıklama başı maliyetlerinizi artırmanız gerekebilir.

Yer hedeflemesi kadar negatif yer hedeflemesi de atlanmaması gereken önemli bir hedeflemedir. Reklamlarınızın gösterim almasını istemediğiniz bölgeler için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Yer hedeflemeleri ile ilgili birden fazla bölgeye hizmet veriyor ve her bölgenin işletmenize getirisi, potansiyeli farklı ise konumlar için farklı tekliflendirmeler ile aynı kampanya içinde farklı teklifler ile reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Doğru yer hedeflemeleri ile potansiyel kitlenize kısa sürede ulaşmanız mümkündür. Bu hedeflemede dikkat edilmesi gereken nokta hangi bölgelere reklamları açacağınızı belirlemek, bu bölgeler arasında uygun teklif artırımı yapmak, çap hedefleme yapılacaksa yeterli büyüklükteki alanı oluşturmak ve negatif yer hedeflemeleri yapmaktır. Tüm bu hedeflemeler reklamların gereksiz maliyetlenmesinden hesabınızı koruyacaktır.

Bu Gönderiyi Paylaş: