Reklam Metnindeki Değişiklikler ile Kalite Puanınızı Yükseltin

 

Ajans ya da bireysel danışmanların,  yeni hesaplar için düşük performans gösteren veya test aşamasındaki hangi reklamın durdurulacağı kararını vermesi büyük bir problemdir. Yanlış reklamı durdurma veya erken durdurma kararları Kalite Puanlarını olumsuz etkileyebilmektedir.

EF801-p1Reklamverenler şunu bilmelidir ki; kalite puanı, temelde anahtar kelimelerinizin reklam metinleriniz ve açılış sayfanızla ne kadar alakalı olduğu ile ilgilidir. Kalite Puanlarını etkileyen başka faktörler de vardır, ama en önemlisi budur.

Google yüksek tıklama oranları olan reklamlar ile daha çok para kazanıyor diye düşünmek mantıklıdır. Reklamlardaki yüksek tıklama oranları çok fazla trafik sağlamakta, Bu da Google, ve Yahoo’nun bu reklamverenleri ödüllendirmesine sebebiyet vermektedir.  Dolayısıyla, yüksek tıklama oranı elde ediyorsanız onlar da minimum tıklama başı maliyet tutarıyla sizi ödüllendireceklerdir. Bunun anlamı, eğer onların kurallarını izlerseniz ve iyi bir kalite puanı almak için gerekenleri yaparsanız, onlar da düşük maliyetler ile arama motorlarındaki sonuç sayfalarında daha yüksek konumda olmanızı sağlarlar.

Bazı hesapları incelediğimizde çoğu zaman aktif olan reklamlardan daha yüksek tıklama oranına sahip reklamların durdurulduğuna şahit olmaktayız. Bu da gösteriyor ki, reklamverenler reklam istatistiklerini doğru şekilde değerlendirip test edememektedirler.

kalite

Şimdi AdWords hesabınıza dönün, yüksek performans gösteren kampanya ve reklam gruplarınıza tıklayın, reklamlarınıza göz atın, tüm yıla ait istatistiklerinizi görmek için tarih aralığını değiştirin. Tüm reklamlarınızı kontrol edin ve yüksek tıklama oranına sahip olup olmadıklarını takip edin. Eğer değilse, düşük performans gösteren reklamlarınızı ne zaman duraklatacağınızın veya sileceğinizin kararını vermek için tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir. Bunun için:

  1. Geçmiş verilerinize göz atın. Çoğu reklamveren son yedi günlük ya da aylık istatistiklere bakar. Ama daha geriye gittiğimizde gerçek performansın nasıl gittiği ile ilgili daha çok bilgiye sahip oluruz. Kısa bir zaman aralığına ait verileri inceliyorsanız, sadece sezonsal değişimlere ait sonuçları görüyor olabilirsiniz. Ancak daha uzun bir süreci incelediğinizde bütün sonuca ulaşırsınız.
  2. Ne zaman bekleyeceğinizi veya aksiyon alacağını bilmelisiniz. Daha fazla tıklama alan reklam metinlerindeki çoğu reklam istatistikleri daha doğru olacaktır. Aynı şekilde daha az tıklama alan reklam metnine bakmak bizi yanıltacaktır. Bu durum 100 bin kişiye karşı 10 kişi üzerinde araştırma yapılmasına benzer. 10 kişi, topluluğun çok küçük bir kısmını temsil edecektir. Ancak, 100 bin kişi topluluğa ait çok daha büyük bir kitleyi ifade edecektir. Bu nedenle yakın zamanda açılan reklamlar hemen durdurulmamalı ya da silinmemelidir. Doğru karar verebilmek için, yeterince tıklama verisi olması beklenmelidir.
  3. İstatistiksel hesaplama kullanılabilir. Bu tarz araçlar reklam durdurma & silme konusunda karar vermenizde yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, yüksek tıklama oranına sahip reklamlarınızı geriye dönüp kontrol etmek isteyebilirsiniz. Farklı metinler deneyerek tıklama oranı ve kalite puanınızı da arttırabilirsiniz. Denemenizde fayda var.

Bir dahaki sefer de, reklamlarınızı duraklatmak veya silmek istediğinizde, yukarıdaki adımları izlediğinizden ve yeterli veriye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Yüksek tıklama oranı ile trafiğinizi arttırabileceğiniz gibi, kalite puanınızı geliştirerek, tıklama başı maliyetlerinizi  de düşürebilirsiniz.

 

​Kaynak:

https://www.ppchero.com/kick-your-quality-scores-back-into-gear-with-a-few-ad-text-changes/